AB’den yapay zekâ önlemi… Sahte görüntüleri suç olarak tanımlayacak

2022’de Avrupa Komisyonu, aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddetle nasıl mücadele edileceğine ilişkin bir yönerge teklifi yayınladı. Ayrıca Avrupa Konseyi ve Parlamento, farklı siber şiddet türlerinin de suç sayılması önerisini de kabul etti. Böylece yapay zekâ araçları tarafından oluşturulan deepfake’ler de dahil olmak üzere mahrem görüntülerin rıza dışı paylaşılması suç sayılacak.

Siber takip, çevrimiçi taciz, kadın düşmanı nefret söylemi ve siber görüntü veya istenmeyen çıplak fotoğrafların gönderilmesi de ceza gerektiren suçlar olarak kabul edilecek.

Komisyon, duyurusunda “Çevrimiçi şiddetin hızla yayılması ve dramatik etkisi göz önüne alındığında bu, ele alınması gereken acil bir konudur” diye yazdı.

Taylor Swift’in yüzünün kullanıldığı pornografik deepfake görüntülerin yakın zamanda yayılmasının AB yetkililerini teklifte ilerlemeye teşvik ettiği ileri sürüldü.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan olayda X, görüntüler viral hale geldikten sonra müzisyenin adına yönelik aramaları geçici olarak engellemek zorunda kalmıştı.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Věra Jourová, “Kadınları aşağılamanın en son iğrenç yolu, yapay zeka tarafından oluşturulan mahrem görüntülerin birkaç dakika içinde herkes tarafından paylaşılması. Bu tür fotoğraflar yalnızca pop yıldızlarına değil, iş yerinde veya evde bunun deepfake olduğunu kanıtlamak zorunda kalan her kadına büyük zarar verebilir” diyerek tehlike karşısında uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir