Beko Mısır’daki fabrikasını yılın son çeyreğinde açıyor

Beko’nun konu ile ilgili daha önce yayımlanan basın bildirisine göre, 100 milyon dolar yatırımla inşa ettiği beyaz eşya üretim tesisi tamamlandığında 2 bin kişiye istihdam sağlayacak. Yeni bölgesel üretim merkezi olması hedeflenen fabrikanın üretiminin yüzde 60’ından fazlasının, başta Orta Doğu ve Afrika olmak üzere birçok bölgeye ihraç edilmesi planlanıyor. Fabrika, 1,5 milyon adet üretim kapasitesine sahip olacak. Yıllık 250 milyon dolar ihracat potansiyeli olan fabrikada ilk aşamada soğutma ürünleri, kombi, fırın, ankastre ve ocak; ilerleyen dönemlerde ise klima, televizyon ve çamaşır makinesi üretilecek.

Zawya’nın internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Ahmed Samir ile Beko Egypt Genel Müdürü Ümit Günel’in Ankara’da görüştüğü belirtildi.

Günel, Beko Egypt’in yerelleşmeyi derinleştirme ve Mısır’ı ev aletleri için küresel bir ihracat merkezi haline getirme konusundaki iddialı planları olduğunu belirtti.

Habere göre, Arçelik ve Koç Holding Grubu’nun üst düzey yöneticileriyle yaptığı görüşmelerde Samir, Mısır’ın Türkiye ile ikili ticaret hacmini beş yıl içinde 10 milyar dolardan 15 milyar dolara çıkarmayı ve ikili ticaret anlaşmaları için yerel para birimlerini kullanmayı keşfetme arzusunu dile getirdi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir