IKBY’de parlamento seçim tarihi belli oldu

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanlığı, IKBY Parlamento seçimlerinin 25 Şubat 2024 tarihinde gerçekleştirilmesine karar verildiğini açıkladı.

Rûdaw’ın haberine göre, IKBY Başkanlığı Sözcüsü Dilşad Şahab, 3 Ağustos Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani’nin tüm siyasi taraflarla yapılan müzakereler neticesinde Kürdistan Parlamentosu seçimlerinin 25 Şubat 2024 tarihinde yapılmasına karar verdiğini söyledi. Şahab, “Sizi temin ederim ki tüm partiler seçimlerin bu tarihte yapılması konusunda hemfikirdir” ifadelerini kullandı.

‘KYB DE SEÇİM TARİHİNİ DESTEKLİYOR’

Bir gazetecinin “Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) seçim günü için belirlenen tarihi destekliyor mu?” şeklindeki sorusuna yanıt veren Sözcü Dilşad Şahab, tarihin tüm tarafların mutabakatı ile belirlendiğini ifade ederek, “KYB sadece seçim tarihini desteklemekle kalmıyor aynı zamanda Kürdistan Bölgesi Başkanı’nın Kürdistan Bölgesi’nin statüsünü korumak için attığı tüm adımları destekliyor” açıklamasını yaptı.

Dilşad Şahab, KDP ve KYB’nin seçimlerinin tarihi hakkında herhangi bir teklifte bulunmadığını belirterek, “Ancak iki taraf da başkan tarafından belirlenen tarih üzerinde anlaştıklarını açıkladı. Diğer partilerden de herhangi bir öneride bulunulmadı” diye ekledi.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu’nun görev süresinin 7 Ocak 2024’te dolacağını söyleyen Şahab, Irak il meclisi seçimlerinin aralık ayında yapılacağını hatırlattı. Şahab, bu nedenle IKBY Parlamentosu seçimleri için komisyonun görev süresinin uzatılması için yasa çıkarılabileceğini kaydetti. Dilşad Şahab, Kürdistan Bölgesi’nde il genel meclisi seçimlerinin ne zaman yapılacağına henüz karar verilmediğini aktardı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir