Intel, Entegre Grafiklerde Büyük Sıçramalar Hedefliyor

Entegre grafik yongaları artık yavaş yavaş bekleneni verecek gibi görünüyor. AMD, yeni nesil APU’larında RDNA 3 mimarisine yer verecek önemli performans sıçramaları yaratmıştı. Yeni sızıntılara bakacak olursak rakibi Intel de Meteor Lake ile dahili GPU’larında devrim niteliğinde gelişimler yapacak.

Moore’s Law is Dead, son videosunda yakında piyasaya çıkan işlemcilerle birlikte sunulan entegre grafiklerin performansını paylaştı. Kıyaslamada harici NVIDIA mobil GPU’ların yanı sıra Intel Meteor Lake iGPU’lar da yer alıyor. Eğer sızıntıların gerçekliği varsa Intel iGPU’lar performans konusunda rakibinden geri kalmayacak.

Başlangıçta Xe-LPG Alchemist mimarili grafiklerin AMD Phoenix (RDNA 3) APU’lardan zayıf olduğu söyleniyordu. Ancak Intel’in grafik çözümlerinin çok daha güçlü olduğu konuşuluyor. Hatta GTX 1650 Ti ile RTX 3050 arasında bir performans sunabileceğini görüyoruz.

Intel Meteor Lake işlemcilerin içine dahil olan Xe-LPG GPU, yeni bir tasarıma sahip olacak ve 128 adede kadar Yürütme Birimi içerecek. Grafik birimleri Intel değil, TSMC’nin tesislerinden (5nm) çıkacak. Mevcut sızıntılara göre bu yongalar 2.1 GHz’e kadar saat hızına sahip olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir