İstanbul Üniversitesi Mezuniyet Töreninde Hukuk Birincisine İçeriği Nedeniyle Konuşma Yaptırılmaması Gündemde

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenim gören Muhammet Emin Ay, mezuniyet töreninde bölüm birincisi olarak kendisine tanınması gereken konuşma hakkının verilmediğini iddia etti. Ay, konuşma metnini kamuoyuyla paylaştı ve metinde 28 Şubat süreci ile Necmettin Erbakan’a yapılan atıflar dikkatleri üzerine çekti. Bu durum, öğrencinin konuşma hakkının neden verilmediği konusunda soru işaretleri oluşturdu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin mezuniyet töreninde, bir iddia gündeme bomba gibi düştü.

Hukuk bölümünün birincisi Muhammet Emin Ay, kendisine ayrılması gereken konuşma hakkının verilmediğini ifade etti.

Ay’ın konuşmasında, 28 Şubat sürecine ve Necmettin Erbakan’a dair göndermeler bulunuyordu. Ancak, okul yönetiminden bu konuda bir açıklama yapılmadı.

Bu durum, törenin ardından büyük bir tartışma yarattı ve öğrenciler arasında tepkilere sebep oldu.

Okulunu birincilikle bitiren öğrenci, kendisine yapılan haksızlığı savundu ve konuşmasını sosyal medya hesabından paylaştı.

“Her sene mezuniyette yapılan birincilik konuşması İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini birincilikle bitirmeme rağmen bugün yaptırılmaya layık görülmemiştir. İlgili metin ektedir.”

Konuşmasında şu ifadeler yer alıyordu:

 ‘Sayın bakanım, sayın dekanım, kıymetli hocalarım, değerli misafirler ve sevgili arkadaşlarım hepiniz hoş geldiniz. Bugün sizlerin karşısında bu konuşmayı yapmanın gururunu yaşıyor ve bu nedenle Allah’a hamd ediyorum. Bidayeti parlak olanın nihayetinin de parlak olacağı düşüncesiyle 4 sene önce bismillah diyerek başladığım hukuk fakültesini sonunda da besmele ile bitirebilmek nasip oldu. Hukuk fakültesini; kendime çizdiğim yoldan sapmadan, kendi kimliğimi kaybetmeden bitirebilmek, nezdimde 4 sene boyunca almış olduğum notlardan çok daha kıymetlidir.

??

Kanaatimce, hukukçular olarak göz önünde bulundurmamız gereken bir diğer husussa içinde bulunduğumuz toplumun yapı dinamikleridir. Bir hukukçu, ideolojisi ne olursa olsun hukuku içinde bulunduğu toplumun kültüründen ayrı olarak düşünmemelidir. Batı’nın evrensel olarak dayattığı birçok değerin aslında evrensel olmadığı, hatta bunların bizim toplum yapımızla taban tabana zıtlıklar içerdiği yadsınamaz bir gerçektir. Prof. Dok. Necmettin Erbakan’ın da söylediği gibi bu milletin külüne üflesen altından iman çıkacaktır. İslam dini bu aziz toprakların vazgeçilemez bir parçasıdır ve fakültemizin kapısındaki fetih müjdesi ayetleri de bunun nişanesidir.

“Ülkemiz, toplum yapısını yok sayan 28 Şubat sürecine maruz kaldı.”

Daha, yakın bir süre evvel ülkemiz, toplum yapısını yok sayan 28 Şubat sürecine maruz kaldı. Öncesi ve sonrasıyla bu dönemin oluşturduğu travmaların ve bıraktığı izlerin silinmediğinin en yakın şahitlerinden olduğumu; mezuniyetin 4 ağustosta yapılacağı haberini ailemle paylaştığımda annemin mezuniyete gelip gelemeyeceğini bana sormasıyla bir kez daha derinden hissettim. 28 Şubat sürecinin bırakmış olduğu iz nedeniyle taşımasından onur ve gurur duyduğum çarşafından dolayı zamanında atıldığı İstanbul Üniversitesine evladının mezuniyet törenine gelemeyeceğini düşünmüştü. Annem, İstanbul Üniversitesinde Fen Fakültesi biyoloji bölümü son sınıf öğrencisiyken başörtüsü yasağı nedeniyle okulu bırakmak mecburiyetinde kaldı. Bugün ona yarım bıraktırılan İstanbul Üniversitesinin, Hukuk Fakültesini birinci olarak bitirmenin haklı gururunu yaşıyor, bu nedenle bu konuşmamı anneme atfetmek istiyorum. Hamdusenalar olsun ki isminde ikna özünde icbar olan odalar bir daha asla açılmamak üzere kapandı. Artık bu gibi hukuksuz durumların önünde durmak bizim boynumuzun borcudur.Bizler İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunları olarak bulunduğumuz her yerde; davranışlarımızla, sözlerimizle, duruşumuzla ve tavrımızla çevremizi etkilemeye ve insanlığa faydalı bir şeyler katmaya odaklanmalıyız. Allah, bize bahşedilen imkanları ve nimetleri onun rızasına uygun olarak kullanabilmemizi nasip eylesin. Bütün mezunlarımızı başarılarından ötürü kutluyor, meslek hayatımızda adaletten sapmamamızı temenni ediyorum. Sözlerimi Necip Fazıl’ın bir bendi ile bitirmek istiyorum: Mehmed’im, sevinin, başlar yüksekte! ölsek de sevinin, eve dönsek de! Sapma bu tekerlek kalır tümsekte! Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir! Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir!’

Bugün dekanlık binası önüne gelen Muhammet Emin Ay, konuşmasını burada yaptı.

Sosyal medyadan öğrenciye destek mesajlarının yanı sıra eleştiriler de geldi.

??

“Eğer aşağıdaki konuşma metnine istinaden Muhammedimize müsade edilmediyse daha büyük facia!”

Eleştiriler de konuşmada geçen terimler mercekteydi.

??

“İfade özgürlüğünden dem vuranların tivitin altındaki ikiyüzlülüklerini görün.”

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir