İstanbul’u kaybetti Ankara’yı kazandı: Bayram Şenocak küllerinden doğdu

AKP’nin İstanbul 3’üncü Bölge 8’inci sıra milletvekili adayı Necmi Kadıoğlu’nun sağlık sorunlarını gerekçe göstererek adaylıktan çekildiğini duyurması AKP listelerinde sürpriz bir değişikliğe kapı açtı.

Parti içinde, 2019 seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’na yenilginin faturasının kesildiği isim eski İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, Kadıoğlu’ndan boşalan adaylık koltuğuna oturan isim oldu.

İstanbul’un kaybedilmesinin ardından İl Başkanlığı koltuğundan olan Şenocak 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde AKP listesinde kendisine yer bulamamıştı. Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’a yakınlığıyla bilinen Şenocak’ın yolunu kesen isim ise Bilal Erdoğan’ın çocukluk arkadaşı ve Erdoğan’ın yardımcısı Emre Kandemir’di.

Bizzat Recep Tayyip Erdoğan tarafından AKP’nin en önemli ikinci koltuğunda oturtulan Erkan Kandemir, parti içinde birçok önemli isim yanında Bayram Şenocak’ın listeye girmesine de mâni olmuştu.

Ancak İstanbul’u kaybeden Şenocak adeta küllerinden yeniden doğdu. Tayyip Erdoğan’ın yakın arkadaşı eski Esenyurt Belediye Başkanı Neci Kadıoğlu’nun son dakika bir kararla sağlık sorunlarını gerekçe göstererek adaylıktan çekilmesiyle Şenocak, ismini İstanbul 3. bölge 8. sıraya yazdırmayı başardı.

NECİMİ KADIOĞLU KİMDİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) başkanı olduğu dönemde 1994-98 yılları arasında İBB Kaynak ve İştirakler Daire Başkanlığı ve Başkan Danışmanlığı görevlerinde bulunan Necmi Kadıoğlu o yıllardan beri Erdoğan’ın yakınında bulundu. Kadıoğlu Akbil yolsuzluğu davasında da dönemin İBB Başkanı Erdoğan ile birlikte yargılanan kilit isimler arasında yer aldı.

2004-2017 arasında Esenyurt Belediye Başkanlığı makamında oturan Kadıoğlu kendisinden burs isteyen öğrencilere istismarda bulunduğu iddia edilen görüntülerin ortaya çıkmasının ardından ‘sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etti.

14 Mayıs seçimleri için İstanbul’dan aday gösterilmesinin ardından Kadıoğlu’nu istifaya götüren o görüntüler yeniden gündem oldu. Kadıoğlu önceki gün sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla adaylıktan çekildiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir