Korkutucu uyarı: 100 yıl içerisinde zombi saldırısı görülebilir

2023 yılında piyasaya sürülen ve 200’den fazla ülkede, birçok dilde kullanılabilen yapay zeka sohbet robotu Bard’a 50 ya da 100 yıl içindeki zombi saldırısı olasılığı soruldu.

Sohbet robotu bu soruyu şu şekilde, “50 yıl sonrasına ilişkin tahminler giderek daha spekülatif hale gelirken, dünyanın herhangi bir yerinde bir zombi salgınının ortaya çıkma olasılığı önümüzdeki 100 yıl boyunca bile son derece düşük olmaya devam ediyor.”

“Gelecek 100 yıl içinde bile klasik bir zombi salgını ihtimali göz ardı edilebilir düzeyde kalsa da, çeşitli biyolojik tehditlere karşı uyanık ve hazırlıklı olma çabası devam etmelidir. Bilim ve teknolojinin küresel işbirliği, bu tür risklerin azaltılması konusunda umut vadediyor, ancak sınırlamaların ve potansiyel toplumsal zorlukların anlaşılması kilit nokta olmaya devam ediyor.” konuştu.​

Bard, bir zombi kıyameti söz konusu olduğunda, görülemeyen risklerin yanı sıra sosyal faktörlerin de bu korkunç olayın gerçekleşmesine neden olabileceği belirtildi.

HAZIRLIKLI OLMAK ÖNEM TAŞIYOR

Açıklamada, “Şu anda tahmin edemediklerimiz de dahil olmak üzere tamamen yeni tehditlerin ortaya çıkma olasılığı tamamen göz ardı edilemez. Sürekli araştırma ve çeşitli senaryolara hazırlıklı olmak hayati önem taşıyor.”

“Sosyal faktörler sonuçları etkileyebilir. Toplumsal aksaklıklar, çatışmalar veya yanlış bilgilendirme kampanyaları, ileri teknoloji ve farkındalıkla bile kontrol altına alma çabalarını potansiyel olarak engelleyebilir. Etkili iletişim ve afet hazırlığı bu gibi durumlarda daha da önemli hale geliyor.” ifadeleri yer aldı.

Ancak Bard, işin daha güzel tarafı olarak bunun muhtemelen gerçekleşmemesinin dört ana nedeni olduğunu açıkladı: bilim, teknoloji, küresel farkındalık ve hazırlıklı olma ile evrimsel kısıtlamalar.

İkincisini, “Hızlı ayrışma, bağımsız beyin fonksiyonunun eksikliği ve bu temel biyolojik gerçeklere meydan okurken bir virüsün çoğalma ihtimalinin düşük olması nedeniyle yeniden canlanma ve zombilik, büyük ölçekte oldukça olasılık dışı olmaya devam ediyor.” şeklinde açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir