Serdaroğlu: Merkez sağ Kılıçdaroğlu’na destek olacak, ilk turda biter

ANKARA – Zafer Partisi ve Memleket Partisi’yle birlikte uzun süre ittifak görüşmeleri yapan Doğru Parti, ATA İttifakı’nın ilanından saatler önce ittifakta yer almama kararı aldı. Cumhurbaşkanı adayı çıkarmama konusunda açıklama yapan Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Merkezi’nde görüşme gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin perde arkasını anlatan Serdaroğlu, ATA İttifakı’nda yer almamasının nedenlerini ve seçime dair tahminlerini de anlattı.

‘ÜLKE MESELELERİNDE KİM KİMİN AYAĞINA GİTTİ DİYE BAKILMAZ’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığının ilanının ardından siyasi partileri ziyaret etmeye başladı. Kılıçdaroğlu’nun CHP’de Doğru Parti’yi ağırlamasına dair Serdaroğlu, “Kemal Bey ittifak ortaklarıyla Malatya’ya gidecekti. Ben de akşam İzmir’e dönmek zorundaydım. O ancak cumartesi ya da pazar ziyarete gelebilirdi. ‘Ben geleyim’ o zaman dedim. Kemal Bey de davet edince ‘hay hay’ deyince gittim. Ülke meselelerinde kim kimin ayağına gitti diye bakılmaz” diye konuştu.

‘DESTEK VERECEĞİMİZİ, BİR TALEBİMİZ OLMADIĞINI SÖYLEDİK’

Kılıçdaroğlu ile yaptıkları görüşmenin olumlu geçtiğini belirten Serdaroğlu, Kılıçdaroğlu’nu “zarif ve beyefendi adam” olarak niteledi. Kılıçdaroğlu ile sohbet etmenin çok değerli olduğunu söyleyen Serdaroğlu, “Ülke meselelerini de temel meseleleri de konuştuk. Destek vereceğimizi, bir talebimizin olmadığını kendisine söyledik. Bilgilerimizi aktardık. Bundan sonra daha sık bir araya geleceğiz” dedi.

Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na merkez sağ seçmenlerin de oy vereceğini belirten Serdaroğlu, “Biz hep doğruları söyledik. Kılıçdaroğlu’yla görüştüğümden beri binlerce telefon aldık. Türkiye’de yakından siyaseti takip eden insanlar tarafından tebrik edildik” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“1950’den bu yana Demokrat Parti, Adalet Partisi, Doğru Yol Partisi’nde oy veren seçmenler var. Merkez sağdaki oylarımızı toparlamaya çalışacağız. Mehmet Ağar ile Erkan Mumcu’dan sonra merkez sağ iflah olmadı bir türlü. Bunları toparlayacağız. Merkez sağ Kılıçdaroğlu’na destek olacak. Seçim sonrası için de bu ülkeye hizmet için bir iş birliğinde de oluruz. Ülke kan kaybediyor. Ülke hilafete gidiyor. Bunu inkâr etmiyorlar ki. Tayyip Bey Hizbullah’la ortak olsun olmasın, onların adaylarını içine alacak. Hizbullah’ı ‘yerli ve milli’ olarak kamuoyuna söylüyor. Bu beyanlar da bizi bu yönde davranmak zorunda bırakır. Hilafetin olduğu yerde kurtuluş yok. Türkiye’nin bütün gelecek nesilleri, Cumhuriyet dahil gider.“

Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu.


‘KENDİLERİNİ DE PARTİLERİNİ DE BİTİRDİLER’

Türkiye’nin pek çok noktasında ziyaretler gerçekleştirdiğini belirten Serdaroğlu, seçimlere dair tahminini ise, “Seçim ilk turda sonuçlanır. Türkiye’nin büyük kısmını geziyorum, ilk turda büyük farkla sonuçlanır. Şu anda millet korkuyor ama artık bunların yapacağı iş değil, ilk turda biter” ifadeleriyle anlattı.

ATA İttifakı’nda neden yer almadıklarının çok önemli olduğunu söyleyen Serdaroğlu, bu süreçte yaşananlara dair şunları kaydetti:

“ATA İttifakı’ndaki arkadaşlarıma, başta Muharrem Bey de (İnce) varken ‘aday çıkarmayalım’ dedim. Kazanamayacak çünkü. ‘Kazanamayacak bir iş için kendinizi ve partilerinizi madara edersiniz, sıkıntıya sokarsınız ülkeyi, ayrıca bölen durumunda düşersiniz’ dedim. ‘Yapmayın. İttifak olarak parlamento seçimlerine katılalım, cumhurbaşkanlığında oturur karar veririz’ dedim. Muharrem Bey ‘aday oldum’ dedi. ‘Zor bu işler kardeşim’ dedim, dinlemediler. Al işte üç gündür adlığı imza 60 bini zor geçti. 100 bin olsa ne olur ki? Sinan Oğan da alamıyor, alamazlar. Yüz bin imzayı geçseler ne olur? 60 milyon oyun olduğu yerde yüz bin imza ne? Kendilerini de partilerini de bitirdiler. Bundan sonra kendilerine yakışan derhal bu işi bırakmaktır.“

Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu.


‘DİYARBAKIR’DA BİR GAZETECİNİN ÇEKTİĞİ SIKINTIYI BEN DE PARTİNİN GENEL BAŞKANI OLARAK ÇEKİYORUM’

Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP ile yaptığı görüşmeyi de değerlendiren Serdaroğlu, bu ziyaretin “HDP’nin önüne gelen tarihi fırsat” olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu’nun HDP’ye el uzattığını ve destek istediğini belirten Serdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“HDP’nin de artık şunu anlaması lazım. Zaten bölünme yönünde değiller, terörle aralarına mesafe koyacaklar. Başka şekli yok ki bunun. HDP’nin haklı olduğu taraflar olabilir, bilmiyorum yani. Bir tarafta toprak tarafı ve egemenlik talebi varsa, o olmaz. Türk devleti asla müsaade etmez. Ama etnik bazda çalışmalar, özgürlükler varsa… Sıkıntılar elbette var. Diyarbakır’da bir gazetecinin çektiği sıkıntıyı ben de burada bir partinin genel başkanı olarak çekiyorum. Anam ağladı mahkemelere gitmekten. Hangimiz rahatız? Bazen nefes alamıyorum. Bunları Meclis’te çözmek için bir fırsat. Kemal Bey’in olumlu yapısı buna katkı verir.“

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir