Limak ilk halka arzı çimento ile yapıyor

İsmail Şahin / İSTANBUL – Limak Şirketler Grubu iştiraki Limak Doğu Anadolu Çimento’nun hisseleri 14-15-16 Şubat tarihlerinde halka arz edilecek. Pay başına satış fiyatı 16,20 lira olacak halka arzın bu yılın en büyüğü olması bekleniyor. Limak Çimento Grubu CEO’su Erkam Kocakerim, Limak Doğu Anadolu Çimento Yönetim Kurulu Üyeleri Kerem Güzel ve Ebru Nur Yıldız halka arzla ilgili bilgi verdi. Çimento grubunun CEO’su Erkam Kocakerim, “Halka arz büyüklüğü 2,5 milyar TL olacak. Yaklaşık 156 milyon lot için fiyat yüzde 20 iskontoyla pay başına 16,20 TL olarak belirlendi. Yüzde 70 bireysele, yüzde 30 kurumsala olacak şekilde yapılandırıldı” dedi.

Limak Doğu Anadolu Çimento’nun sıfır borçluluk oranıyla halka arza girdiğini belirten Kocakerim, sağlanacak gelirin tamamının şirketin büyümesi stratejisi kapsamında Ergani fabrikasının devralınmasında kullanılacağını vurguladı. Bir çimento fabrikasının doğrudan ve dolaylı yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlama potansiyeli olduğuna işaret eden Kocakerim, “Çimento sektörü dünyada dönüşümü zor beş sektörden biri. Eskiden kriterler enerji verimliliği toz emisyonuydu, şimdi karbon emisyonu ve yenilenebilir enerji. Grup olarak döngüsel ekonomi misyonuna sahibiz. Geri dönüşümü Ar-Ge’de çalışıyoruz. Çelik fabrikasından termik santrallere kadar pek çok sektörün çıktısını çimento fabrikalarında zaten alternatif ham madde olarak sisteme geri kazandırıyoruz. Kentsel dönüşüm hafriyatını da değerlendirmek için çalışmalar yapıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın paylaştığı 2025 yılında bu emisyon ticaret sisteminin devreye girmesini dört gözle bekliyoruz. Çünkü biz bu alana çok yatırım yapan bir şirketiz ve bu sistem Türkiye’nin karbonsuzlaşması için çok önemli bir mekanizma” dedi.

İkinci halka arz yolda

Limak Doğu Anadolu Çimento Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Güzel, Limak Doğu Anadolu Çimento’nun grubun ilk halka arzı olduğunu vurgulayarak, yatırımcı açısından iyi bir hisse performansı gösterecek bir yatırım aracı sunmayı amaçladıklarını kaydetti. Güzel, önümüzdeki dönemde Limak Grubu’nun yenilenebilir enerji şirketinin halka arzı için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Güzel, Limak Yenilenebilir Enerji Yatırımları’nın 2024’te halka arzının planlandığını bildirdi.

Limak Doğu Anadolu Çimento Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Nur Yıldız da, halka arzların aile şirketlerinin sürdürülebilirliği için de önem taşıdığına dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir