Türkiye karşıtı Menendez’e bir suçlama daha

ABD Senatosu’nda Türkiye karşıtı söylemleriyle tanınan Senatör Bob Menendez, Mısır’ın ardından bu defa da Katar nedeniyle rüşvet suçlamasıyla karşı karşıya.

New York Times’ta yer alan habere göre, New Jersey Senatörü Robert Menendez, siyasi nüfuzunu ABD’deki bir emlak geliştiricisinin Katar hükümetiyle bağlantılı bir yatırım fonundan mali destek sağlaması için kullandı ve bunun karşılığında rüşvet aldı.

Federal savcılar 70 yaşındaki Menendez’i, New Jersey’in önde gelen geliştiricilerinden Fred Daibes’ten rüşvet almak suçladı.

DAHA ÖNCE DE SUÇLANMIŞTI

Bob Menendez’e 22 Eylül 2023’te New York Güney Bölge Federal Mahkemesine sunulan 39 sayfalık iddianamede, eşi Nadine (Arslanian) Menendez ile rüşvet alma suçlamaları yöneltilmişti.

EVİNDEN KÜLÇE ALTINLAR ÇIKMIŞTI

Evindeki aramada bulunan altın külçeler ve gizli nakit paraların yanı sıra Menendez’in, özellikle Kongre’de yabancı ülkelere yapılacak askeri yardımlar üzerinde söz sahibi olan Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı boyunca Mısır’a resmi yardımlardaki etkisi ile New Jersey’deki Mısır kökenli iş insanları ve firmalarla girdiği ilişkiler, iddianamede dikkati çekmişti.

TÜRKİYE KARŞITI BİR İSİM

Suçlamaların ertesi gününde Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı görevinden ayrılmak zorunda kalan Menendez, partisinden ve kamuoyundan gelen baskılara direnerek Kongre’deki koltuğundan istifa etmeyeceğini belirtmişti.

Küba kökenli göçmen bir ailenin oğlu olan Menendez, ABD Kongresinde Türkiye karşıtlığı, Rum ve Ermeni lobisine yakınlığıyla biliniyor.

Menendez, ABD tarafından Türkiye’ye yapılacak F-16 satışına karşı çıkanların başında gelirken, Türkiye’nin Akdeniz ve Ege’deki politikalarından rahatsızlığını da her fırsatta gündeme getiriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir